Proč hydratace ovliňuje váš výkon?

Nejen stravou je vytrvalec živ. Důležitá je i hydratace. A obzvlášť v těchto teplých dnech. Jistě mnozí máte ještě v paměti první ročník závodu Nike Run Prague, kdy se teploty v den závodu vyšplhaly do neuvěřitelných výšek a na trati lidé padali jak švestky. Ale hydratace není spojená jen s vysokými teplotami. Aby tělo fungovalo tak, jak má, a to nejen při výkonu, je důležité mu dodat správné množství tekutin. 

 

Co může způsobit nedostatečná hydratace? 

  • zvýšená tělesná teplota
  • bolesti hlavy
  • předčasná únava a vyčerpání
  • svalové křeče

 

A jak tedy předejít dehydrataci? 

 

To, že byste měli denně vypít cca 2 l vody, je už dobře známá věc. Ale méně známé je už to, že byste neměli pít pouze vodu, ale právě při zvýšeném výkonu nebo vyšších teplotách, byste měli doplňovat soli a minerály, které spolu s potem odchází z těla ven. 

 

Je také dobré si uvědomit, že jiné budou vaše potřeby pití ve dny, kdy odpočíváte a jinak před důležitým závodem. 

 

Pokud sportujete rekreačně cca 3x týdně, stačí vám, když si při aktivitě přidáte do vody náš Ionogen. Je to ten nejzákladnější přípravek, který v naší nabídce najdete, ale i tak doplní vše potřebné - hlavně soli a minerály. 

 

V případě, že potřebujete pokrýt vyšší ztráty tekutin a tedy minerálů a solí, určitě by vám neměl chybět rehydratační a iontový nápoj MINERAL DRINK. Obnovuje energetické zásoby a nahrazuje deficity vody a elektrolytů, čímž zlepšuje termoregulaci organismu a snižuje riziko křečí. 

 

Pokud se ale chystáte zařadit intenzivnější aktivity nebo vás v dohledné době čeká náročný závod, doporučujeme alespoň týden předem nasadit 1 – 2 tablety AC HYDRATION TABS, které díky obsahu elektrolytů, pomáhají k normální činnosti svalů, nervové soustavy a k udržení normálního krevního tlaku. Tablety je možné, a vlastně i vhodné, používat i při samotném výkonu, pokud trénink trvá více než hodinu. Denní dávka by ale neměla překročit 4 tablety. 

 

A na konec byste neměli podcenit ani doplnění tekutin po tréninku. Mezi našimi klienty vede refuel a rehydrate nápoj RESTART DRINK. Ten poskytne vysílenému organismu speciální směs sacharidů s vysokým glykemickým indexem a dodá organismu vodu a chybějící minerální látky jako jsou sodík, draslík a hořčík, který přispívá mimo jiné k normální funkci svalů a nervové soustavy.

 

Podrobný návod, jak a proč správně hydratovat, najdete v našem Radiu Bez (k)řečí s Veronikou Reade nebo v díle s Blankou Procházkovou. A pokud by vás zajímalo cokoliv konkrétního, nebojte se nám napsat na fb nebo Instagram, kde vám rádi poradíme.