Co funguje trenérce běhu Veronice Preti?

Jmenuji se Veronika Preti. Stojím za komunikací několika běžeckých a sportovních lovebrandů – Vltava Run, Kine-MAX a dlouhodobě  spolupracuji na běžeckém seriálu Běhej lesy, kde mě můžete vídat při rozcvičkách. Řadu let aktivně trénuji dětskou OCR skupinu v Kladně a již od začátku jsem aktivním koučem celo republikového projektu Mattoni FreeRun.

Už dlouho mám v hlavě tento článek, ale pořád jsem ho odkládala. Ale myslím, že je nejvyšší čas jít s ním ven, protože mi na Penco, se kterým dlouhodobě spolupracuji, chodí pravidelně dost dotazů. Takže jdeme na to!

Možná se ptáte, jestli opravdu tohle všechno, co tu zmiňuji, musíte mít. Odpověď je jednoduchá – ne, nemusíte. Jen je dobré, pokud běháte nebo sportujete 4x a vícekrát týdně se zamyslet, jak doplnit všechny potřebné živiny. Zhodnotit, co normálně jíte, kde máte ve stravě rezervy a pak doplnit právě doplňky výživy. Samozřejmě je spousta potravin, kterými je můžete nahradit organicky, ale někdy si prostě jen s pestrou stravou nevystačíte a co si budeme povídat, doplňky stravy jsou velmi jednoduché a rychlé k přípravě.

Předem chci napsat, že článek je docela dlouhý, ale ani tak z daleka neobsáhne všechny produkty, které mám ráda a které znám. Ale pokud byste kdykoliv potřebovali poradit, napište mi. Po těch několika letech, kdy se společností Penco spolupracuji, dokážu velmi otevřeně říct, co má a co nemá smysl si objednat.

Před během

Mým produktem číslo jedna, který jím před během, je kaše PELUPA. Lepší věc, která ti dodá energii na long run, jsem zatím nenašla. Jí se cca 30 – 40 minut před během a vydrží min. dvě hodiny souvislé aktivity. Buď si jí připravuji doma jako opravdu hutnou kaši, kterou doplním klasicky ovocem a oříšky (častěji jen tak bez ničeho), nebo si ji víc naředím a dám do shakeru a vypiju cestou na závod nebo po cestě na trénink.
Pozn.: Stejně jako u všech výrobců, tak i tady se vyplatí vzít větší balení. ALE!!! pokud kaši nebudete snídat každý den, doporučuji raději zvolit menší balení a častěji dokupovat. Kaše se totiž nezkazí a nezvlhne! A nedostanou se vám do ní mouční moly.

Dalším produktem, který 100% stojí za zmíňku, jsou tablety HYDRATION TABS, které sportovcům pomáhají udržet dostatečnou hydrataci nejen v průběhu aktivity, ale třeba i v horkých dnech. Za mě to je produkt, na který jsem nějakou dobu u Penco čekala, protože firma, u které jsem ho používala dříve, ho přestala vyrábět. Velmi mě potěšilo, že na výtku několika sportovců, včetně mě, začali dělat i variantu se sníženým obsahem cukru.

V průběhu aktivity

Tady je důležité si říct, že spousta začátečníků bere spoustu doplňků, které ani nejsou třeba. Buď z neznalosti použití, nebo, a to je častější případ, z neznalosti svého těla. Přiznávám, že i já mám za sebou éru gelů na 10 km, ale pojďme si říct, že podobnou zkušenost bude mít mnoho hobby běžců. Takže co tedy doporučuji?

U začátečníků i přes všechno se klidně nebojím napsat, že v případě, že jdete své první pokusy na půlmaraton, tak si vem do kapsy klasický hroznový cukr a dávkuj postupně a preventivně. Protože pokud ti jednou dojde energie, tak už ji nikde nevezmeš. Ale i tohle je dobré si vyzkoušet v tréninku. Já měla nejlepší zkušenost si jeden cukřík rozpustit na 8 km a pak pravidelně dávkovat po 5 km.

Jinak teď si na delší běhy beru pro všechny případy, i když většinou se s tím vrátím, MEGA TABS MAGNESIUM. Tyhle tablety obsahují, jak už název napovídá, hořčík, který vám pomůže, když vás vezmou v průběhu závodu křeče. Účinkuje docela rychle, ale i tady je dobré myslet už preventivně, obzvlášť pokud víte, že na křeče trpíte. Zároveň tablety obsahují glukózu, která se velmi rychle vstřebává, a tak dodá velmi rychlým zdrojem energie. Tudíž je můžete použít i místo výše zmíněného hroznového cukru.

Mým trumfem v rukávu na dlouhé závody je X-RIDE. Tenhle nakopávač je jedinečnej v tom, že nemá takovej ten nástup s bušícím srdcem, Prostě si ho vezmeš a najednou zjistíš, že běžíš lehčeji. Z ničeho nic. Koupit si ho můžeš buď jako balení po 50 kusech, nebo za mě je lepší a praktičtější si koupit tablety balené po třech. Tenhle malý pytlíček strčíš do kapsy nebo pásu a ani o něm nevíš. A když už si přeci jen vybereš velké balení, tak pořád je tu varianta, že si pár tablet dáš do žlutého plastového vnitřku od Kinder vajíčka a strčíš právě do kapsy.

Pamatujete si takový ten sojový suk? Tak něco podobného dělá Penco. Jmenuje se to LONG ENERGY. Tuhle dobrotu si s sebou beru na dlouhé běhy, kdyby mě chytl hlad. Nejen, že zasytí, ale dodá i spoustu energie. Ale upozorňuju, že stejně jako limetkový tyčinky, které můžete použít jako další variantu, jsou vysoce návykový a ty je nebudeš jíst jen na bězích, ale určitě za ně vyměníš i spoustu svačinek. Nebo je prostě sníš jen tak, jako můj muž.

Po běhu

Po běhu jsem asi dva roky používala RESTART DRINK. Klasický prášek, který vsypete do vody a promícháte. Letos na jaře jsem od Barborka On The Run dostala radu, abych si do toho s ohledem na dostatečný přísun BCAA přidala jednu odměrku BCAA (patřičnou dávku si musíte vypočítat dle vlastní váhy). Sice to zhořkne, ale dá se na to  zvyknout. Nicméně i kvůli cukru dávám přednost BCAA MASSIF tabletám.
Tip K RESTARTu mám jednu radu, kterou jsem zase dostala přímo od Penca. Pokud jedete na závody nebo na trénink, nikdy nemíchejte prášek a vodu již před odjezdem. Pokud je to jen trochu možné, všechno smíchejte až před konzumací. RESTART nestihne načíchnout, nebo udělat takovou nepříjemnou pachuť.

Další variantou k RESTARTu je AFTER ACTIVITY. Taky to dáte do shakeru, ale chutná to spíš jako proteiňák. Úplně poprvé jsem z toho měla takový divný pocit, ale dneska vím, že když si to namixuju opravdu s 250 ml vody, je to strašně dobrý a připomíná mi to, když se v 90. letech začal prodávat pudink Danette.

Obě varianty můžete teď v zimě mixovat i s teplou vodou – ne horkou.

Produkty na denní užívání
Je spousta vitamínů a minerálů, které my jako sportovci ztrácíme a je vhodné je doplňovat pravidelně. Já mám takové dvě stálice, které střídám a zároveň jsem k nim nedávno přidala dva nové produkty.

Prvním produktem, který najdete u mé snídaně je AC SALTS. Je to přípravek, který primárně doplňuje různé minerály a hlavně soli, které při dlouhodobé zátěži jako sportovci ztrácíme. Začala jsem ho brát, když mě při loni při zvýšené tréninkové zátěži začaly brát křeče. Na obalu je určeno dávkování před a při aktivitě, ale po konzultaci s lidmi z Penca vím, že je možné brát i dvě tablety denně preventivně.

Výše zmíněný produkt pravidelně střídám s ATHLETE DAILY CAPS – vždy střídám po balení s AC SALTS. Jsou to speciálně vyvinuté kapsle pro nás sportovce, které by nám měly dodat všechny potřebné vitamíny a minerály.

První novinkou, kterou neužívám tak dlouho je VITAMIN C PLUS. V jedné tobolce najdete vysoké množství vitamínu C, D a zinku, které podporují normální fungování imunitního systému. A to prostě nyní chceš.

Posledním produktem, který vám tu představím, protože o produktech Penco bych mohla psát romány, je ještě horká novinka VERIVITAL. Tenhle produkt je tedy spíš pro ženy, ale ani pánové se ho nemusí bát. Dle popisu na stránách se jedná o unikátní kombinaci bioaktivních kolagenních peptidů Verisol® , L-karnitinu a dalších aktivních látek, které pomáhají zlepšit kvalitu vlasů, nehtů a pokožky. Víc nevím, ale co už jsem mohla zjistit, že je lepší, pokud si ho nyní objednáte ve výhodné sadě s tím roztomilým termo hrnkem, protože se ne úplně dobře rozmíchává v klasické skleničce. Anebo ho prostě dejte do shakeru.

Převzato z https://jedenmesicbezce.cz/