Suplementace dětských sportovců

I přes to, že by se mohlo zdát, že obecně sportovní výživa bude vyhovovat jak dospělým i dětem, tak opak je pravdou. Dítě není malý dospělý a potřeby sportujících dětí, i vzhledem k jejich růstu, nejsou stejné. Výživa má v období dospívání zcela jiný význam než u dospělého. Proto je důležité stravu juniorů, zejména v období puberty, nepodcenit a nenahrazovat ji doplňky stravy pro dospělé. Takové doplňky mohou zatěžovat nezralý organismus a v případě suplementace BCAA i ledviny.

 

Pokud vaše dítě pravidelně sportuje, bude mít pravděpodobně obrovský výdej energie, který bude těžko schopné ujíst klasickou stravou. A tak je důležité, abychom jako rodiče dávali pozor, jestli jí dostatečně a případně doplnili vhodnou suplementací. Pokud si nejste jistí, jak moc vaše dítě má jíst, zkuste si na pár dní zapisovat jeho denní příjem a tím získáte přehled nejen o příjmu jako takovém, ale hlavně o makronutrientech, které jsou v jídelníčku dětí obzvlášť důležité.

 

Abychom si ale ujasnili jednu zásadní věc. Sportovní výkon dětí nelze nadřadit zdravému růstu a vývoji.

 

Dlouhodobé přetěžování (obzvlášť u sportů, kde je důraz kladen na výkon) a nedostatečný příjem nebo špatná skladba živin může vést k celé řadě zdravotních problémů. Mnohdy se setkáváme u malých a juniorských sportovců se stagnací růstu, nedostatečnému osvalení nebo i podváhou vzhledem k jejich věku a výšce. Únava a nechutenství mohou být dalšími nepříjemnými důsledky nesprávně nastavené zátěže na jedné straně a vhodné výživy na straně druhé. Například, při dlouhodobém zanedbávání bílkovinné složky, která pomáhá nejen k budování svalů, ale vývoji vazů a kloubů, se můžete spolehnout, že dříve či později dojde u mladého sportovce ke zranění, které může vést až k ukončení aktivní kariéry.

A samozřejmě i u dětí nepodceňujte regeneraci (včetně spánku), kompenzační cvičení a jiné regenerační aktivity, které dospělí dělají automaticky.

 

Optimální jídelníček malého sportovce by měl vycházet ze zátěže, z věkové kategorie a ze somatotypu. Proto se nemálo stává, že sportující děti jsou často v deficitu, i když kvalitativně jídlo odpovídá zdravému jídlu.

 

Dítě, které je v tréninkové zátěži denně, by mělo každé 2-3 hodiny něco sníst, což se lehko napíše, ale hůře provede i vzhledem k tomu, že mnoho dětí chodí ze školy rovnou na tréninky. Jen těžko si totiž dovedeme představit nacpat veškeré jídlo na den do školních aktovek, a proto vám níže přineseme pár tipů, jak svým dětem tuto zodpovědnost ulehčit. Důležité je, abyste pak ale dbali na kvalitní večeři, u které už máte jako rodič zase kontrolu.

 

Snídaně

U dětí bychom se měli postarat o kvalitní snídani. Jenže mnoho dětí není schopno před ranním tréninkem do sebe dostat normální jídlo. Buďme proto rádi za cokoliv. Stačí i půlka banánu, jogurt, kakao a postupně se snažit jídlo navyšovat. Nutričně by ale neměla chybět bílkovina – mléko, sýr (na chleba), jogurt (s vločkama)… Výbornou alternativou je i kaše PELUPA, která má přesně to, co organismus potřebuje ke kvalitnímu výkonu. Ta se dá i vypít jako shake, pokud ji víc naředíte a vlijete do shakeru.

 

Pokud dítě nemusí ráno pospíchat na trénink, určitě doporučujeme vajíčka (cca 2x týdně), trošku ovoce a zeleniny.

 

Svačina dopolední

K dopolední svačině bychom opět neměli zapomínat na bílkoviny. Místo jogurtů a mlék, které by se mohly v aktovce vylít, můžete do krabiček přidat různé sýry, vajíčka natvrdo, mandle (z ořechů v sobě mají nejvíc bílkovin a velké množství vápníku).

 

Oběd

Oběd je dobré rozdělit na čtvrtiny. ¼ by měla obsahovat opět bílkoviny (plátek libového masa – krůtí maso, libové hovězí, ryby), ¼ příloh (rýže, těstoviny, brambory, batáty, quinoa, apod.), a zbytek 2/4 rostlinné části, tedy zeleniny. Ale i tady musíme upozornit na jedno ALE. Bílkovina může být před zápasem nebo těžkým tréninkem hůře stravitelná. Proto v takovém případě upozaďte bílkovinu a přidejte na přílohách. Bílkovinu doplňte až po tréninku.

 

Svačina odpolední

Pokud má Vaše dítě trénink hned po škole, tak mu do sportovní tašky připravte „železné zásoby“ sušeného ovoce, müsli tyčinek, nebo třeba energetických tyčinek od naší společnosti Penco. Před tréninkem či zápasem je dobré volit spíše sacharidové svačiny, s rychle dostupnou energií. Ořechy nebo mléčné výrobky by mohli v žaludku mladého sportovce při zátěži udělat neplechu.

 

 

Zároveň, aby dítě po tréninku nastartovalo správnou regeneraci a bylo připraveno na další zátěž, doporučujeme doplnit vše sportovním nápojem JUNIOR AFTER SPORT SHAKE. Jedná se o jedinečného představitele regeneračního koktejlu pro sportující děti od 6 let. S 30% obsahem bílkovin, vápníkem a vitamínem D, které jsou potřebné pro normální růst a vývin kostí u dětí, a navíc se železem v organické formě a beta-glukany. Je vhodný pro mladé sportovce ihned po výkonu a ideální jako druhá večeře nebo jako chutný koktejl pro děti, které nerady snídají.

 

Večer už nastává doba regenerace. Doba, kdy svalová hmota roste a tělo odpočívá. K tomu je třeba, a právě obzvlášť v období puberty, znovu doplnit bílkoviny. Jako druhou večeři doporučujeme tvaroh, ale nemusíte se bát ani kousku ovoce.

 

Neméně důležitou složkou výživy je pitný režim. Ten by měl zahrnovat nejen dostatečné pití vody, ale s navyšujícími se sportovními jednotkami by se v rámci pitného režimu měly doplnit i soli a minerály. Ty jsou obsaženy v našem JUNIOR SPORT DRINK.  Celková dehydratace může způsobit i častější únavu. A právě únavu dost často děti zahánějí pitím energetických nápojů obsahujících kofein a taurin. Tyto dvě složky nedoporučujeme pro děti až do završení 18. roku a to právě s ohledem na kvalitu spánku a regenerace.

 

 

Závěrem bychom chtěli napsat, že si uvědomujeme, že obsáhnout veškeré složky stravy tak, aby odpovídaly výživovým potřebám mladých sportovců a sportovkyň, je pro běžné fungování rodiny opravdu náročné. Proto jsme vyvinuly řadu doplňků stravy pro potřeby mladých sportovců, která na našem trhu chyběla. Najdete v ní jak nápoje potřebné k samotným aktivitám, tak právě i shaky, které doplní potřebné vitamíny a minerály po tréninku, kloubní výživu a sportovní vitaminy, které se hodí hlavně nyní v době sychravého počasí, kdy je nápor na imunitní systém.

 

 

Veškeré informace najdete v sekci „Sportovní výživa pro děti a juniory“.