Jak moc se liší řada suplementů JUNIOR od řady pro dospělé?

Pravidelné dotazy v naší poradně nás přiměli vám vysvětlit, jak je to s doplňky stravy pro děti a juniory, které najdete v našem už tak širokéme portfóliu. Kdo s námi na poradně už přišel do kontaktu, tak ví, že první co s rodiči dětí řešíme je jejich strava a teprve tehdy, když víme, že dítě je správně živeno, se bavíme o jakékoliv další suplementaci.

 

Sportovní výživu vyrábíme přes 30 let a často jsme byli dotazováni, zda je výrobek vhodný i pro mladé sportovce. Zprvu jsme tento problém řešili doporučeným dávkováním - např. u dětí od 12 let jsme doporučovali poloviční dávky oproti dospělým, ale dotazů na mladší sportovce rapidně přibývalo. Proto jsme se rozhodli pro vývoj některých sportovních nápojů, určených pro mladší sportovce od 6 let.

 

Při přípravě receptury všech našich výrobků sportovní výživy vycházíme z evropské legislativy pro doplňky stravy a obohacené potraviny pro sportovce. Řídíme se obecně platnými doporučenými denními dávkami pro vitamíny a minerální látky, včetně evropských maximálních hladin vitamínů a minerálních látek pro věkovou kategorii 4 - 10 let. Výrobky pro děti jsou obohaceny složkami, které jsou pro děti důležité, např. vápník, vitamín D pro zdravý růst a vývin kostí děti nebo železo pro dospívající dívky.

 

Naše produkty sportovní výživy pro děti se liší těmito parametry:

  1. Obsahují aktivní látky, např. vápník nebo vitamín D, potřebné pro růst a vývin kostí u dětí
  2. Doporučená příprava nápojů se řídí specifickými potřebami dětí. Např. iontový nápoj Junior Sport Drink se podle návodu na etiketě vždy připravuje během výkonu  jako nápoj hypotonický. U dětí vzhledem k odlišné termoregulaci dětského organismu totiž nedochází k takovým ztrátám minerálních látek jako u dospělých.
  3. Obsahují vitamíny a minerální látky podle doporučených denních dávek pro děti!
  4. Obsah aktivních látek odpovídá evropským maximálním hladinám vitamínů a minerálních látek pro věkovou kategorii 4 - 10 let. Takže při použití výrobku podle doporučeného dávkování pro mladého sportovce nehrozí předávkování vitamínů a minerálů.

 

  1. Během vývoje sportovní výživy pro děti jsou vzorky testovány na skupině dětí, kteří si zároveň zvolí chuťovou variantu, např. vodní meloun u výrobku Junior Joint Care.

 

Závěrem bychom chtěli napsat dvě věci.

 

První, jak už padlo v našem podcastu Bez (k)řečí o stravě sportujicích dětí s nutriční terapeutkou Marií Skalskou, děti nejsou malí dospělí a mají svá nutriční specifika, ať už s ohledem na vývin, růst či energetický výdaj. Mnoho juniorských potíží může být způsobeno nedostatečnou výživou a to pak ani těmi nejlepšími doplňky nedoženete.

 

Druhou zprávou je, že již brzy naleznete u nás na stránkách seznam doporučovaných nutričních terapeutů a terapeutek, na které se můžete obrátit, pokud řešíte jakékoliv otázky v rámci jídelníčku a doplňků stravy vašich juniorů.