Co jíst před během?

 

Dodávat tělu správné nutrienty ve správný čas je klíčem k tomu, abyste na tréninku a při závodě podávali co nejlepší výkony. Strava, kterou tělu před tréninkem dodáte, oddálí únavu, prodlouží výdrž a zvýší výkon.

 

Tak jak na to?

 Jaké jídlo a kolik toho sníst záleží na mnoha faktorech. Je dobré vzít v potaz vaši tělesnou konstituci, délku a intenzitu tréninku. Ale v každém případě by jídlo mělo obsahovat dostatečné množství sacharidů (např. těstoviny, rýže, brambory, batáty…), bílkovin a zdravých tuků. Taková kombinace poskytne energii na většinu vašich tréninků.

 

!Pozor! Bílkoviny a tuky zpomalují trávení a vstřebávání sacharidů, a tak čím kratší doba zbývá do tréninku, tím méně byste bílkovin a tuků měli do jídla zařazovat.

Zároveň si dávejte pozor na to, kolik vlákniny před tréninkem sníte. Obzvlášť si jejich konzumaci pohlídejte, pokud míváte střevní potíže.

 

 

 

Takže co tedy přesně jíst?

 

2 – 4 hodiny před tréninkem
  • Dušené maso s kuskusem
  • Špagety s rajčatovou omáčkou, sýr
  • Sendvič – náplň může být jakákoliv – kuřecí maso, salát, rajské jablíčko, sýr, vejce.

 

30 – 60 min. před tréninkemPelupa

 

  • Cereální kaši - náším typem jsou předvýkonnostní kaše Pelupa 
  • Banán nebo i jiné čerstvé ovoce (jahody, maliny, borůvky, dejte pozor na ovoce s vysokým obsahem vlákniny)
  • Toast s marmeládou nebo ořechovým máslem
  • Ovesné tyčinky a jiné tipy energetických tyčinek

 

Jak už jsme psali výše, velikost porcí záleží na každém jedinci. Ale jedno pravidlo platí pro všechny. Čím blíž je váš trénink, tím menší porci byste měli sníst. Na druhé straně velké pauzy mezi jídly mohou způsobit, že později budete mít hlad, můžete cítit slabost a nebudete mít dostatek sil.

LONG ENERGY SNACK

 

 

Závěrem bychom chtěli napsat, plánujte si jídlo s ohledem na vaše tréninkové jednotky. Není nutné se nijak omezovat, stačí pestře a dostatečně jíst. Zároveň ale platí, že občas i přes sebelepší plánování prostě není možné jíst dle vašich plánů. I tak ale není nutné věšet hlavu nebo vzdávat trénink. Mnoho našich ambasadorů tyto situace řeší některou z našich tyčinek.