Výživa sportujících dětí

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

 

Lze doporučit ty sportovní doplňky, jejichž úkolem je pomoci naplnit nutriční potřeby mladých sportovců, doplnit energii, vitaminy a minerály a optimalizovat hydrataci.

K těmto doplňkům patří iontové nápoje, regenerační nápoje na bázi sacharidů a proteinů, energetické tyčinky, lehce stravitelné kaše určené ke konzumaci před výkonem a přípravky s obsahem vitaminů či minerálů v množství nepřesahujícím výrazně doporučené denní dávky.

Tyto doplňky nemají být určeny jako náhrada pestré a vyvážené stravy, ale pouze jako její doplnění. Výhodou oproti běžné stravě je především jejich dobrá stravitelnost a optimální zastoupení potřebných látek v dané porci.

Doplňky s nadstandardně vysokou koncentrací určité fyziologicky účinné látky nebo látky deklarující zvýšení okamžitého výkonu, mládeži doporučovány nejsou . K těmto doplňkům patří mimo jiné kreatin, volné aminokyseliny, prostředky označované jako „spalovače tuků“, stimulanty (obvykle obsahují kofein, guaranu, inozin, taurin..)

Jedním z důležitých požadavků je dostatečný přísun vápníku. Maxima kostní hmoty se dosáhne ve věku okolo 25.let. Pro sportující juniory, jejichž kosti rostou a vyvíjejí se, je vyšší potřeba vápníku důležitá pro vytvoření základu kvalitní kostní hmoty. Kvalitní kostní hmota je nezbytným předpokladem v prevenci zlomenin kostí, která může být u sportující mládeže vyšší.

 

Regenerační nápoje PENCO® JUNIOR AFTER SHAKE obsahují v jedné dávce okolo 40% doporučené denní dávky vápníku.

 

Výživa při dvoufázovém tréninku

Během dvoufázového tréninku je snídaně jedním z nejdůležitějších jídel dne. Bez snídaně může být obtížné naplnit denní kalorickou potřebu. Kalorický deficit bývá pro výkon zhoubný, a to jak okamžitě , tak nepochybně i v rámci dvoufázového tréninku. To se může nepříznivě odrazit ve zvýšeném riziku zranění, zhoršení tempa a omezení rychlostního výkonu.

Dobrou volbou jsou potraviny s nižším obsahem tuků, vlákniny a nižším obsahem bílkovin, protože méně zatěžují trávící trakt. Naším typem jsou cereální kaše, nejlépe PENCO® PELUPA , instantní BEZLEPKOVÁ kaše pro snídaně, svačiny i jako náhrada hlavního jídla s vyváženým obsahem sacharidů. Skvělá lehká kaše, který Vaše dítě nenafoukne a přitom zasytí před sportovním výkonem.

Pokud po snídani do 1 hodiny nenásleduje první tréninková jednotka, je vhodné opět doplnit glykogenové zásoby, nejlépe dobře stravitelnou energetickou tyčinkou s prodlouženým uvolňováním energie, třeba PENCO® SPORT ENERGY BAR .

To stejné pak platí i o správném zavodněním před první tréninkovou jednotkou. Dnes je již zcela běžné, že i mladí sportovci využívají  iontové nápoje. Doporučená dávka je 500 ml 1 hodinu před začátkem hry, dalších 100 -150ml 15 minut před vstupem na hřiště. Pro děti a juniory do 12 let je vhodným zástupcem iontového nápoje PENCO® JUNIOR SPORT DRINK. Pro starší sportující děti je možné nabídnout PENCO® Ionogen, PENCO® Mineral Drink nebo PENCO® Energy drink - ten v případě náročnějších sportovních aktivit.

 Junior sport drink Penco

Mezi tréninky

Přesto, že jste svým mladým svěřencům během první tréninkové jednotky poctivě doplňovali tekutiny nejlépe v podobě iontových nápojů, tak je nyní důležité mít dostatek energie na druhou tréninkovou jednotku. Proto se okamžitě po prvním tréninku zaměřte na konzumaci vhodných sacharidů kvůli regeneraci. Bezprostředně po první náročné tréninkové lekci může být chuť potlačena. Proto je důležité, aby případné hlavní jídlo bylo chuťově příjemné a pokud možno lehké. V této době jsou proteiny méně důležité, takže dejte přednost těstovinám nebo rýži.

Mějte na paměti, že pokud své svěřence pustíte do druhé tréninkové fáze s částečně vyčerpanými zásobami glykogenu, na konci tréninku je vyčerpají komletně. Jsou-li zásoby glykogenu zcela vyčerpány, pak jejich doplnění zabere až 24 hodin!

Trénink tak utrpí nejen tento den, ale i den následující. Před návratem na druhou tréninkovou lekci nabídněte svému dítěti třeba ovoce nebo  PENCO® SPORT ENERGY BAR s vysokým obsahem sušeného ovoce a MCT oleji jako pohotovým zdrojem té správné energie.

 

Následná regenerace

Po druhém tréninku je na řadě vhodný regenerační nápoj. Pro kompletní regeneraci organismu po náročném sportovním výkonu jsou klíčové 3 fáze; obnovení energetických zásob „refuel“ fáze, doplnění tekutin „rehydrate“ fáze a odpočinek „rest“.

Pro účinnou regeneraci je důležité nejen složení regeneračního nápoje, ale i jeho správné načasování a to ihned po výkonu, nejlépe do 15 min. První 2 hodiny po cvičení se glykogen ukládá nejrychleji. V tomto okně pro regeneraci „anabolic window“ je proto nezbytné zajistit dostatek vhodného energetického paliva pro obnovení svalového glykogenu. Svaly jsou tak připraveny podat maximální výkon při příští fyzické zátěži.

Zvolit si můžete ze dvou našich špičkových regeneračních drinků..koktejl mléčného charakteru PENCO® JUNIOR AFTER SHAKE nebo PENCO® RESTART DRINK ( pro starší juniory od 12 let ), který má konzistenci a chuť ovocného džusu. V případě, že nemáte po ruce regenerační nápoj, stačí namíchat iontový nápoj v izotonické koncentraci (koncentrovanější).

Aktivně sportující junior má oproti svým vrstevníkům potřebu vyššího energetického příjmu a navíc vyšší potřebu bílkovin, kvůli rychlejšímu opotřebování svalů po náročných a častých trénincích.

Velmi často se stává, že rodiče mají potíže s tím, jak u sportujícího juniora udržet správnou tělesnou hmotnost, tedy aby netrpělo podváhou a chabým rozvojem svalové hmoty. Mnohdy děti nemají dostatečný přísun kvalitní energie proto, že jednoduše nemají chuť na plnohodnotnou večeři a zvýšenou potřebu energie po náročném tréninku doplňují nezdravými pamlsky. V těchto případech doporučujeme jako druhou večeři PENCO® AFTER SPORT SHAKE s vyšším obsahem bílkovin než regenerační nápoj.