Palivo pro Petra Vágnera

Mnoho lidí řeší otázku, co jíst před a po běhu. Většinou si ale tuto otázku pokládá u běhů, které nepřesahují běžné vzdálenosti. Ale díky výzvě Petra Vágnera, který v rámci Vltava Runu uběhl celých 360 km sám, nám přišlo spoustu dotazů, jak při takovém výkonu doplňoval energii.

Na začátek by se hodilo vysvětlit, o co vlastně šlo. Petr se na začátku prázdnin rozhodl, že letošní ročník Vltava Run (běžecký štafetový závodu na 360 km ze Zadova do Prahy), poběží celý sám. Trasu si rozdělil do 6 dní po přibližně 60 km.restart drink

 

Petr Vágner naše produkty znal už dlouho. Spolupráci jsme s ním totiž navázali již na jaře, a tak část produktů, bez kterých se neobejde, měl vyřešených dopředu. K snídani byla jasná kaše Pelupa, stejně tak oblíbené suky Long Energy Snack a po výkonu Restart Drink. Ale asi se shodneme, že jen s tím by si moc dlouho nevystačil.

Proto jsme Petrovi ještě před samotným závodem poslali Beta Alanine, který pomáhá odbourávat kyselinu mléčnou, AC HYDRATION TABS a AC SALTS, aby stihl alespoň částečně vyladit hladinu solí a minerálů, které se pocením ztrácejí. Důležitost dobrého zasolení organismu vysvětlíme později. Na samotný závod dostal krabici různých tyčinek, ionťáků, energetických gelů (klasické pytlíčky, JELLY BAR apod.), BCAA a dalších vitamínů, které jsme si mysleli, že by mu mohli pomoci.

 

Je dobré si uvědomit, že Petr denně spálil Pelupakolem 8 000 kcal a nahradit takový výdej pouze stravou není jednoduché. A tak bylo třeba energii brát právě i jinde. Den začínal kaší Pelupa, do které si přidával lžíci másla a hrst ořechů. Zároveň doplňoval BCAA, AC SALTS a případně Magnesium.


Na trasu si do běžecké vesty balil Long Energy Snack, ředěný gel do soft flask a vodu, a pro všechny případy Magnesium Mega Tabs a nakopávač X-Ride. Ten ale začal suplementovat až v posledních dnech, kdy mu už docházely síly. Mezi jednotlivými trasami se snažil jíst normálně. V prvních dnech to byl chléb se škvarky, různými pomazánkami, vitamíny jsme doplňovali kromě suplementů i ovocem a zeleninou. A samozřejmě nesměl chybět čistý vývar.

 

Každý večer končil vydatnou večeří. Samozřejmě nesměl chybět Restart Drink na regeneraci, BCAA, Beta Alanine a případně znovu AC SALTS.

 Ohromná výhoda byla, že Petrův žaludek byl schopný poměrně dlouho všechny doplňky akceptovat. Bez žaludečních obtíží doběhl až do konce. Jen k závěru už tělo odmítalo množství normální stravy, které by bylo vhodné, a tak spoustu kalorií přijímal v tekutém stavu. A to jak ve formě gelů, iontových nápojů, ale právě i sladkých nápojů a vývaru.

 

ac Salts

Jediný problém nastal čtvrtý den, kdy Petrovi začaly otékat horní končetiny. Petr se obával, jestli to není množstvím gelů a všech doplňků nebo množstvím solí, které suplementoval a organismus to není schopný zpracovat. Nakonec, po konzultaci s lékařem, byl problém právě opačný. Tedy nedostatečné množství soli k takovému výkonu. Petr tedy přidal příjem AC SALTS a do druhého dne bylo po problému.

 

Závěrem bychom chtěli Petrovi poblahopřát k výkonu, který na trase podal. Pro amatérského sportovce je to obdivuhodný výkon a rozhodně není pro každého. U Petra obrovskou část výkonu odpracovala hlava a jeho nezlomná vůle. Stejně tak jeho suplementace nemusí sedět každému. Zkoušejte tedy různé doplňky v průběhu vašich tréninků, ať víte, co a jak na vás funguje a jestli vám doplňky vůbec sedí.

 

Pokud byste se na cokoliv dalšího chtěli zeptat, budeme rádi, když nám pošlete zprávu nebo se zeptáte Petra přímo na jeho instagramovém účtu.  

 

Článek zpracovala Veronika Preti, která Petru Vágnerovi dělala na závodě support.