Ztráta motivace?

Také už ani nevíte, kolikrát jste začali sportovat nebo hubnout a kolikrát jste to vzdali? Kolikrát jste si slibovali, že tentokrát to už opravdu dodržíte? Nebojte, nejste v tom sami a my vám dáme pár tipů, jak tentokrát uspět.

Motivace je u sportovců klíčovým faktorem k dosažení cílů. Bez dostatečné motivace se sportovec nedokáže nabudit k adekvátním výkonům, může být unavený nebo bez zájmu. Obzvlášť začátečníci hledají motivaci k pravidelnému pohybu velmi obtížně, a proto dost často selhávají. Ale stejně jako se vším, i s tímto se dá něco dělat. Stačí na tom systematicky pracovat a nevzdat při prvním neúspěchu. Frustrace totiž nevzniká ze samotného selhání, ale z neustálého odkládání.

 
 

 

 

 

 
 
1. Pokud jste se tedy rozhodli, že začnete trénovat nebo hubnout, měli byste mít před sebou jasný a reálný cíl.
 
Nebojte se ho napsat, abyste ho měli pořád na očích, a vypracujte si detailní plán. Rozepište si jednotlivé kroky a pravidelně si měřte své výsledky.

 

Ale neupínejte se jen na ně. Někdy totiž nemusí jít vše podle plánu a vy se nesmíte nechat prvním neúspěchem odradit. Pokud jste dobří v plánování, neuděláte chybu, když si dopředu napíšete i to, co se stane, když jednotlivý krok nevyjde. Konkrétně daný cíl vám totiž může poskytnout směr.

 

 

 

 

 
2. Trénování ve skupině nebo sám?
Dneska už není těžké najít ve svém okolí skupinu, ke které byste se mohli v rámci vašeho tréninku přidat. Jen si opravdu vybírejte takovou, ve které vám bude dobře. Ve které budete cítit podporu a dejte i na pocity. Síla skupiny je opravdu velká a když se sejde dobrá a pozitivní parta, máte napůl vyhráno.

 

Ale ani takový trénink, kdy budete sami, není k zahození. Někdy člověk potřebuje být sám se sebou, odpočinout si a vyčistit si hlavu.  Zároveň takový trénink je skvělý v tom, že pokud máte sílu plnit i těžké tréninky bez cizí podpory, budete na tom pravděpodobně velmi dobře psychicky i v závodech.

 

 

 

 

 
 
3. Další alternativou k tomu, jak začít s pravidelným pohybem je pomoc trenéra. 
Dobrý trenér se vám bude věnovat, naučí vás správnou techniku a pomůže překonat první neúspěchy.

I tady je důležitá chemie mezi vámi. Člověk, kterému se svěříte, pro vás musí být vzor a musíte mu věřit. Pokud budete mít o jeho schopnostech pochybnosti, vaše výsledky tomu budou odpovídat.

 

 
 4. O čem jsme se ještě nezmínili, je podpora rodiny.
Bohužel, tohle je většinou největší kámen úrazu při dosahování našich cílů.

Často se stává, že nejbližší okolí nedokáže pochopit naše rozhodnutí a pak my pak podléháme jejich tlaku. V takovém případě je opravdu důležité vědět, proč jsem začal a za čím si jdu. Obrnit se trpělivostí a nevzdávat se. Tady bude opravdu důležité mít někoho, kdo vám věří a kdo vás podpoří a nedovolí vám vaši cestu vzdát. Ale věřte, že jakmile dosáhnete prvních výsledků a získáte zkušenosti, bude vše jednoduší a vy se naopak můžete stát pro „nevěřící Tomáše“ motivací.

 

 
 5. Základním kamenem pro to, abyste neztratili motivaci je zdraví a psychická pohoda.
Není nic horšího, když se rozhodnete, že začnete sportovat a sejme vás chřipka. Poprvé to možná přejdete, ale podruhé, potřetí už bude těžké se znovu zvednout a začít.Vitamin C plus

Dbejte tedy na vyváženou stravu, nezapomínejte ani doplňovat vitamíny (vitamin C, vitamin D, soli a minerály) a také dostatečný pitný režim. Ten postavte na kvalitní vodě a při sportovních aktivitách na iontových nápojích. Ty vám pomohou doplnit to, co během aktivity vypotíte.

Sport pomáhá odstraňovat fyzickou, ale hlavně psychickou únavu. Aktivní životní styl uvolňuje endorfiny (hormony štěstí) a vy se tak cítíte lépe. Z praxe je ale známé, že spousta lidí kvůli tomu, že nemá dostatečné sebevědomí, bojuje hlavně se sebou. Tady je pak důležité vybrat takový sport, který vám přináší radost. To, že kamarádka s radostí běhá, neznamená, že takhle budete běhat i vy. Nehledejte tedy aktivity jen mezi zrovna populárními sporty, ale ty, které dělají dobře jen vám. Díky tomu, že je budete dělat s láskou, vám půjde lépe a třeba najdete i to zahrabané sebevědomí.

 

 
 6. Foťte se! Možná vám tahle rada přijde úsměvná, ale pokud patří mezi vaše cíle hubnutí, neměli byste se fotkám vyhýbat.

Někdy váha neprozradí to, co ukáže jedna fotka. A jak určitě dobře víte, svaly váží více než tuk, a tak pouhé číslo na váze by vás mohlo jen odrazovat.

 

 

7. Jste-li soutěživý typ, tak vás bude bavit se s někým porovnávat.

Najděte si lidi, se kterými budete moct porovnávat své kroky, se kterými budeme moct poměřit síly. Hecujte se a povzbuzujte.

 

Závěrem máme ještě jednu poznámku. Stále tu zmiňujeme, jak se přimět k výkonům, ale neřekli jsme to nejdůležitější. A to je odměna. Na odměnu nezapomeňte ani ve svých plánech. Každé dosažení vaší mety a tudíž i odměny vás povzbudí jít dál. Představujte si už dopředu ten pocit uspokojení, až si zlepšíte čas na kilometr, zvládnete zvednout vyšší váhu nebo zapnete pásek o dírku méňě a vy si budete moct dopřát něco, co si teď odpíráte nebo na co se těšíte.