GLUTAMIN STRÁŽCE IMUNITY

Možná jste slyšeli, že glutamin zvýší váš vytrvalostní výkon, ale věděli jste, že také posílí váš imunitní systém?

L-glutamin je přirozeně se vyskytující neesenciální aminokyselina, která se běžně ukládá ve svalech. Uvolňuje se do krevního oběhu v době stresu, kdy je využíván hlavně imunitním systémem.

Fyzický stres může být vyvolán následkem zranění, při popáleninách nebo po náročné operaci. Z těchto důvodů je pacientům traumatologických oddělení často předepisována dieta s vysokým obsaglutaminhem glutaminu nebo přímo doplňky glutamin. Doplňky glutaminu mohou zkrátit hospitalizace po operaci.

Ke zvýšenému stresu ale dochází i při delší a intenzivní fyzické námaze, jako je dlouhotrvající vytrvalostní trénink nebo závod.

Když je v organizmu nedostatek glutaminu (nevyvážená strava, hladovění), nebo když je množství glutaminu drasticky sníženo během zvýšeného stresu, dochází ke snížení činnosti imunitního systému.

Z tohoto důvodu jsou vytrvalostní sportovci často vystaveni riziku nachlazení, chřipky a jiným infekčním onemocněním. Intenzivní vytrvalostní trénink, a tím i zvýšený stres, vyčerpává zásoby glutaminu, důležité pro činnost imunitního systému. Snížená funkce imunitního systému poté vede k vyšší náchylnosti na infekce horních cest dýchacích a jiné nemoci.

Běžné populaci stačí příjem glutaminu přirozenou cestou ve stravě.  Přírodními zdroji glutaminu jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin, tedy maso, ryby, mléčné výrobky a luštěniny a v nevařené zelenině jako je špenát, zelí a řepa. Vysoký obsah glutaminu je v arašídech. Vařením, zejGLUTAMIN PENCOména zeleniny, se glutamin může ničit.

I u aktivních jedinců, pokud jedí zdravou, rozmanitou stravu, trénují na mírné úrovni a nejsou náchylní k virózám, je pravděpodobné, že jejich tělo dostává dostatek glutaminu běžnou stravou.

Pokud však trénujete intenzivně a zvláště v zimním nebo jarním období trpíte na chřipky či nachlazení, tak suplementace L-glutaminu pro vás může být řešením.