Elektrolyty a zvýšení výkonu

Ruku na srdce, když už se odhodláme investovat do sportovní výživy, tak se většinou zaměříme na regeneraci

svalů pomocí bílkovinných koncentrátů a BCAA nebo svalové křeče řešíme pomocí magnesia. Sodík a draslík jsou avšak často opomíjenými a přesto velmi důležitými pomocníky ve zvyšování nebo alespoň udržení adekvátního sportovního výkonu. Pojďme se společně podívat proč.

Elektrolyty jsou skupinou mikroživin, které si tělo nedokáže samo vyrobit.

Přesně řečeno, elektrolyty jsou nabité ionty v roztoku. Mohou to být kladně nabité ionty (sodík, draslík, hořčík a vápník) nebo záporně nabité (chloridy, fosforečnany, hydrogenuhličitany). Z biologického hlediska, když mluvíme o elektrolytech, máme na mysli sodík a draslík, dva hlavní elektrolyty v těle, které nemají připravené zásoby, jako například vápník.

Při tréninku trvajícím déle než hodinu nebo sportovní činnosti vyšší intenzity se potem ztrácí nejen voda, ale právě i elektrolyty. Podle dostupných údajů největší ztráty elektrolytů představují sodík, draslík a chloridy. V 1 litru potu se průměrně vyloučí kolem 1 g sodíku. Ztráty vápníku a hořčíku jsou výrazně nižší. Rovnováha elektrolytů má vliv nejen na zdraví, ale i na výkonnost.

 

Průměrné množství v 1 l potu:

Sodík                                   800mg

Draslík                                200mg

Vápník                                   20mg

Magnesium                          10mg

 

Sodík

Sodík je anorganický prvek, který je nezbytnou součástí lidské výživy. Často se spíše bojíme jeho nadměrného příjmu, méně solíme, vyhýbáme se uzeninám.  Ale u vás, kteří se věnujete vytrvalostním sportovním disciplínám může mít nízký příjem sodíku na organismus nepříznivé účinky.

Sodík je hlavním iontem v mimobuněčné tekutině s mnoha výhodami pro běžnou populaci i pro tu sportovní. Zajišťuje dostatečný objem krve, krevní tlak a v konečném důsledku i průtok krve orgány. Kromě významu z hlediska regulace rovnováhy vody a tekutin je životně důležitý pro stimulaci svalových a nervových buněk a podílí se také na kontrole acidobazické rovnováhy. Při sportovním výkonu pomáhá sodík udržovat koncentraci elektrolytů v séru, což vede k rovnováze intravaskulárního osmotického tlaku a objemu plazmy. Zvyšuje podnět k žízni a snižuje množství produkované moči, což jsou účinky, které v konečném důsledku snižují fyzickou únavu a zdravotní problémy spojené s těmito homeostatickými nerovnováhami při vytrvalostních sportech.

 

Draslík

Draslík je základní mikroživina, která hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích, včetně svalové kontrakce, nervové signalizace a regulace krevního tlaku. Jako součást "sodíko-draslíkové pumpy" buněčné membrány pomáhá zajišťovat, aby uvnitř buněk zůstávalo správné množství vody, a působí jako protiváha sodíku, který se koncentruje mimo buňky.

 

Dehydratace a výkon

Většina tělesné vody je ve svalové tkáni a v krvi. Při sportovním výkonu se ve svalové tkáni vytváří teplo. Toto teplo musí být odvedeno z těla. Teplo aktivuje potní žlázy, které pak na pokožku vyloučí vodu ve formě potu. Pot se odpařuje a krev se těsně pod pokožkou ochlazuje. Tímto způsobem tělo reguluje svou teplotu.

Jste-li dehydrováni, krev se zahušťuje a snižuje se její objem. To způsobí, že musíte vynaložit více úsilí, abyste s každým tepem srdce napumpovali adekvátní množství krve pro pracující svaly.

Dehydratace více namáhá srdce.  Každé procento ztráty tělesné hmotnosti kvůli dehydrataci zvyšuje tepovou frekvenci o 5-8 tepů za minutu a tělesná teplota vzrůstá o 0,2-0,3%.

 

Varovné signály dehydratace:

  1. Tepová frekvence se zrychluje.
  2. Trénink se zdá obtížnější.
  3. Kvůli zpomalenému toku krve ke svalům je též omezena doprava energie. Svaly spotřebují glykogen rychleji. Rychleji nastupuje únava.
  4. Nižší je i průtok krve do mozku, snižuje se ostrost vnímání a soustředění.
  5. Zvýší se tělesná teplota
  6. Bolesti hlavy a nevolnost
  7. Křeče

 

Energy gel tuba Slaný karamelElektrolyty nejlépe přijmete ve formě iontových nápojů. Ale kolikrát vyšší objem vypitého iontového nápoje před a během výkonu může být kontraproduktivní. Nemá smysl pokoušet se tělo tekutinami předzásobit s vidinou toho, že se vyhneme dehydrataci. Tělo vstřebá jen tolik tekutin, kolik potřebuje, takže příjem nadbytečných tekutin by tělo nutilo k častějšímu močení.

Proto zkuste navýšit příjem sodíku a draslíku i jinými zdroji – například Energetickými gely nebo tyčinkami, které jsou jimi obohaceny, popřípadě solnými tabletami AC Salts nebo AC Hydra Tabs.

 

Nově jsme pro vás vyrobili řadu energetických dobrot s příchutí slaného karamelu s vyšším obsahem sodíku a draslíku!

Long Energy snack slaný karamel

 Energy gel slaný karamelEnergy gel tuba Slaný karamel

Energy gel refill Slaný karamel