Diabetes. Konec sportování?

Mnoho lidí si myslí, že ve chvíli, kdy mu lékaři sdělí diagnozu Diabetes mellitus, neboli cukrovku, končí i jeho sportovní koníčky. Naštěstí ale opak je pravdou a vhodně zvolený sport dokonce pomáhá k udržení stabilní hladiny cukru v krvi (glykémie). Jen na sebe musíte dávat větší pozor. Obzvláště u cukrovky 1. typu.

 

Jaký je rozdíl mezi 1. a 2. typem cukrovky?

V České republice je evidováno 900 000 lidí s cukrovkou a bohužel prognózy do budoucnosti nejsou lepší. Naopak tendence jsou vzrůstající. V minulosti se tvrdilo, že oba typy cukrovky jsou částečně dané geneticky, dnes již víme, že se někdy jedná spíše o psychosomatické onemocnění.

Diabetes 1. typu se nejčastěji objevuje u malých dětí a v pubertě na autoimunitním podkladu. Jedná se o stav, kdy slinivka břišní nevytváří dostatečné množství inzulinu. Má značný sklon k těžkým akutním komplikacím včetně kómatu s ketoacidózou a nezbytné je podávání inzulinu, jehož je při tomto typu cukrovky naprostý nedostatek.

U cukrovky 2. typu se inzulin stále tvoří, ale tělo si vytvořilo díky nevhodnému životnímu stylu, stresem nebo špatnou životosprávou tzv. inzulinovou resistenci. Má méně dramatické příznaky než cukrovka 1. typu. U tohoto typu cukrovky se dají příznaky úpravou stravy, změnou přístupu ke svému životu včetně stravovacích návyků zmírnit, případně zcela vyléčit. 

 
Ale jak je to s cukrovkou a sportem?

I zde jsou rozdíly u jednotlivých typů diabetu v tom, jak ke sportu přistupovat. Nicméně v obou případech je důležité hlídat si hladinu krevního cukru, udržet si ji v adekvátních hladinách a pochopit, jak tělo reaguje na výkon. I tady ale upozorňujeme, že ne vždy funguje tělo stejně a někdy je složité udržet stabilní hladinu glykémie i přes to, že nic neděláte špatně. Do hry vstupuje vždy stres, únava a další vnější faktory. 

 

Jaká rizika mohou při sportu u diabetika nastat?

1.      Hypoglykemie - neboli nízká hladina cukru v krvi, která by mohla vést až k bezvědomí. Ta spíše hrozí u sportovců, kteří mají diabetes 1. typu a k léčbě používají inzulín, ale i u diabetiků 2. typu, kteří užívají některé léky ke kompenzaci své nemoci. 

 Aby nedošlo v souvislosti se sportem k hypoglykémii, je třeba upravit dávkování inzulínu a léků. Sportovní aktivitu vhodně plánovat, sledovat si průběžně hladinu cukru (glykémii) a včas reagovat – podle potřeby doplňovat sacharidy, nejlépe každých 30-60 minut. Riziko hypoglykémie přetrvává i řadu hodin po ukončení fyzické aktivity – potřeba inzulinu je přechodně podstatně snížená.

Menší riziko hypoglykémie a snazší opatření mají pacienti adaptovaní na nízkosacharidovou stravu. Svaly v jejich případě více využívají tuky (mastné kyseliny) a méně glukózu.

2. Hyperglykémie - zvláště u silových sportů nebo při maximální zátěži jakéhokoliv sportu ( sprinty), ale i stres před samotnou soutěží či závodem způsobí naopak přechodnou hyperglykémii - zvýšenou hladinu krevního cukru v krvi. Na ni je zpravidla lepší nereagovat – glykémie začne sama s pokračující zátěží klesat, i když individuálně si to přece jen nějakou úpravu inzulinu může vyžádat.

3. Vyšší zdravotní riziko ve sportu může nastat u dlouholetých a nekompenzovaných diabetiků, u kterých již nastaly komplikace jako je neuropatie - poškození nervů končetin, vedoucí ke ztrátě koordinace a úrazům. Také pro diabetiky, kteří na sobě nerozpoznají blížící se hypoglykemii může být sportovní aktivita rizikovější. Ti mohou využít glukozový senzor, který jim signalizuje hladinu glukózy v krvi.

 

Jaká je fyziologie metabolismu u sportujícího diabetika?

Svaly při sportovní zátěži využívají jako zdroj energie mastné kyseliny z tuků i glukózu současně v různém poměru.  U silových sportů nebo u sportů s krátkými ale velmi intenzivními výkony je více využívána jako zdroj energie glukóza. U vytrvalostních sportů s mírnou až střední zátěží jsou jako zdroj energie využívány spíše mastné kyseliny. K mobilizaci mastných kyselin z tukové tkáně je potřeba pokles inzulinu. Protože u vytrvalostních disciplín hladina inzulinu během výkonu klesá, je potřeba inzulinu snížená.

Sportující diabetik, který si aplikuje inzulín jednou denně a před každým jídlem se sacharidy si navíc aplikuje dávku krátkodobě působícího inzulinu, musí sportovní aktivitu zařadit buď v době, kdy odeznívá účinek tohoto krátkodobého inzulinu (zpravidla za 3-4 hod) nebo výrazně snížit dávku inzulinu k jídlu, pokud plánuje sportovat už po jídle. Jinak by mohla hrozit hypoglykemie.

Také je zpravidla nutné doplňovat sacharidy během sportu (cca každých 30-60 min) a po něm, protože snížení inzulinu obvykle není dostatečné a svaly „jedou“ více na glukózu než na mastné kyseliny. O něco snazší situace je na inzulinové pumpě, na které lze v souvislosti se sportem upravit i dávku bazálního inzulinu.

O něco snadnější to má diabetik na nízkosacharidové stravě. Ten si aplikuje mnohem menší dávky inzulinu k jídlu, případně vůbec žádné. Jeho metabolismus je navíc daleko lépe adaptován na větší využití energie z tuků a potřeba glukózy je nižší.  

 
Jaký typ sportovní aktivity je pro diabetika nejvhodnější?

Mezi nejvhodnější sporty pro diabetiky ale patří hlavně vytrvalostní sporty jako jsou běh, cyklistika, triatlon a jiné. S nimi se tělo velmi dobře vypořádává a dají se při nich lehce doplňovat chybějící sacharidy. 

O vhodném sportu pro sportujícího diabetika je dobré se poradit s lékařem a vše s ním zkonzultovat. Obecně se doporučuje držet hladinu inzulinu mezi 6 – 10 mmol/l, a pro to je dobré v takovém případě u sebe mít malou KPZ s rychlými cukry. Z našich produktů doporučujeme ENERGY LONG SNACK a pro vytrvalostní sportovce i ENERGY GELY. Ty sice mohou krátkodobě způsobit vysoký nárůst glykémie díky vysokému obsahu sacharidů, ale u vytrvalostních a náročných aktivit si tělo s takovou náloží poradí.

 

Jaké produkty mohou diabetici z naší nabídky používat?

Tak, jak jsme se zmínili výše, záleží jak přistupujete ke každodenní stravě. Pokud jste například zastánci nízkosacharidové stravy, kterou využíváte ke kompenzaci diabetu, bude výběr výrobků jiný, něž u sportujícího diabetika, který se stravuje klasicky s převahou sacharidů jako zdrojem energie.

Nicméně z osobní zkušenosti víme, že v obou případech je dobré s sebou mít VŽDY nějakou energii pro případ hypoglykémie.

Před výkonem vám můžeme doporučit kaši Pelupa, Jedná se o lehce stravitelnou bezlepkovou instatní kaši na bázi kukuřice a medu. Poskytuje všechny potřebné živiny pro udržení výkonnosti a omezení pocitu hladu při tréninku nebo závodu. Je obohacena železem v organické podobě, Jedna dávka Pelupy obsahuje 10 mg železa , což představuje asi 70 % doporučené denní dávky. Variantou pro nízkosacharidovou stravu je Pelupa Fitness, s nižším obsahem jednoduchých sacharidů, opět obohacenou železem.  

Pro ty, co volí ultranízkosacharidovou stravu lze také zvolit jako energetický substrát před výkonem BCAA Liquid nebo BCAA Instant , tj. větvené aminokyseliny BCAA v tekuté nebo instantní formě, zcela bez sacharidů.

Nejenom pro běh a cyklistiku a další vytrvalostní sporty je nejdůležitější pitný režim.  Dehydratace může snížit váš výkon až o 20%. Většina našich iontových nápojů obsahuje sacharidy ve formě směsí jednoduchých cukrů jako zdroje energie. Z nich doporučujeme Mineral drink nebo Energy drink v případě delších několika hodinových výkonů. Pokud jsi zastáncem nízkosacharidové stravy, tak můžete zvolit buď AC Hydratabs, které neobsahují žádný cukr nebo Ionogen, který má obsah cukrů snížený.

A co do kapsy pro případ hypoglykémie? I v případě, že jste na nízkosacharidové stravě, nikdy nezapomeňte mít s sebou nějaký zdroj rychlých cukrů. U nás si můžete vybrat ze široké nabídky energetických tyčinek či gelů. Velmi oblíbené jsou Long Energy snack – speciálně pro sportovce vyvinutý sojový suk nebo Sport Jelly bar – velmi chutné želé pro sportovce s 50% obsahem ovoce. 

A co po výkonu? Pokud se nevyhýbáte ve své stravě sacharidům, tak sáhněte po Restart drinku ( regenerační nápoj bez laktózy) nebo After Activity ( mléčný koktejl). Důležité je časování – nejlépe do 30 minut po výkonu. Pokud jedete na nízkosacharidové stravě, tak 60-90 min po skončení výkonu vám doporučujeme proteinový koktejl Whey Protein  na bázi syrovátkové bílkoviny, který obsahuje 26 g bílkovin v jedné porci, neobsahuje žádné cukry a je slazen sladidlem stévií. 

Pro diabetiky je vhodným doplňkem stravy také  L-karnitin, který hraje důležitou roli v energetickém metabolismu, umožňuje přeměnu tuků na energii a pomáhá optimalizovat sportovní výkon a zlepšovat regeneraci. L-karnitin vyrábíme  buď v tekuté formě Penco L-Karnitin Liquid 1400 nebo Penco L-Karnitin v želatinových tobolkách, oba výrobky jsou zcela  bez sacharidů.

 

Kdy není vhodné jít sportovat?

To, že u zdravých sportovců radíme, aby poslouchali své tělo, tak u sportujících diabetiků to platí dvojnásob. Pokud se necítíte dobře, raději sport odložte.