IMUNITA A BCAA

Správně fungující imunitní systém a sport jsou spojené nádoby. Vysoké tréninkové dávky zvyšují nároky na imunitní systém a snížená funkce imunitního systému zpětně ovlivní Váš fyzický výkon. Mohou BCAA posílit imunitní systém tak, aby byl schopen odolat zvýšené fyzické námaze zvláště za nepříznivých klimatických podmínek ?

Od 80. let minulého století se vědci intenzivně zaměřují na rozvětvené aminokyseliny (BCAA) a jejich vliv na výkonnost ve sportu. Metabolismus BCAA se podílí na některých specifických biochemických procesech ve svalových vláknech a bylo provedeno mnoho studií, zda sportovní výkonnost může být zvýšena doplněním BCAA. Mnoho z těchto výzkumů však tuto hypotézu nepotvrdily. Proto v posledních letech vědci změnili svůj cíl výzkumu a zaměřili se na účinky BCAA na regeneraci, potažmo imunitní systém.

Údaje ukazují, že suplementace BCAA před a po cvičení má příznivé účinky na snížení poškození svalových vláken vyvolaných intenzivním tréninkem. Svalové poškození je způsobeno drobnými mikrozáněty, které vyvolají následnou bolestivost svalů. Ta se objevuje 24 až 48 hodin po intenzivní fyzické aktivitě. Zánět je základním nástrojem  vrozené imunity, tzn. reakcí na poškození. Jakákoliv zvýšená imunitní odpověď na mikrozáněty v důsledku přetrénování , může vyústit ve snížení obranyschopnosti proti běžným infekčním chorobám.

 

bcaa instantSuplementace BCAA podporuje aktivaci lymfocytů, které pomáhají zánět likvidovat. BCAA také optimalizují hladinu glutaminu. Vzhledem k tomu, že tělo využívá glutaminové zásoby jako buněčnou energii pro imunitní systém, je důležité udržet jeho dostatečné množství. Bylo prokázáno, že intenzivní cvičení může snížit hladinu glutaminu v těle až na 50% a tak následně oslabit imunitní systém. BCAA mohou pomoci udržet správnou hladinu glutaminu a správné imunitní funkce.
Dávka pouhých 6 gramů BCAA za den může posílit Váš imunitní systém, tak, aby byl schopen ochránit organizmus před vlivem nadměrné fyzické zátěže. Zkuzte zařadit BCAA do svého tréninkového plánu a otestujte na vlastní kůži, zdali tuto zimu budete sportovat bez nachlazení a chřipek.