Energie při výkonu

Nutriční timing sportovce je stejně důležitý jako samotný trénink. Pokud zařadíš pár výživových triků do svého každodenního tréninkového plánu, tak brzo zjistíš, že ti energie třeba nedojde v závodě nebo tréninku, kdy ji nejvíc potřebuješ.

 

Proč mi dává sportovní výživa smysl i když nejsem úplně vrcholový sportovec? 

Při jakékoliv sportovní aktivně střední a vyšší intenzity dochází k přesunu krve z trávicího traktu směrem k pracujícím svalům. Žaludek a střeva jsou ve fázi klidu, zatímco svaly pracují. A pro svou práci potřebují energii. Tu primárně čerpají z krevní glukozy  a zásobního glykogenu. Zásoby glykogenu jsou omezené, v průběhu jeho čerpání dochází současně k získávání energie i ze zásob tuku a svalového proteinu. Toto je však vysoce energeticky náročné a tedy méně efektivní než získávání energie z glukozy.

 

V případě vyčerpání většiny zásobního glykogenu pocítíš extrémní únavu a následné doplnění glykogenových zásob může trvat i 24 hodin. Plná regenerace se ti tedy prodlouží o celý den.

První předností sportovní výživy je tedy její stravitelnost. Při sportovní aktivitě je tvůj žaludek v klidu, není schopen rychle zpracovat běžnou stravu a okamžitě ji přeměnit na energii, kterou právě potřebuješ. Mimoto samotné trávení je velmi energeticky náročné a tedy neefektivní, pokud veškerou energii potřebuješ pro svůj sportovní výkon.

 

Iontový nápoj nebo energetický gel či lehce stravitelná energy tyčinka se správnou kombinací cukrů ti dodá energii velmi rychle a hlavně uchrání pohotovostní zásobu glykogenu pro případ nouze nebo třeba závěrečný sprint.

Ačkoliv se v posledních letech umístily cukry na „blacklistu“, ve sportu zastávají životně důležitou funkci. Cukry slouží jako primární a preferovaný zdroj energie pro svalovou činnost. Pro mozek a červené krvinky jsou zcela nepostradatelné!

 

Jaký typ sacharidů je jako rychlý zdroj energie nejlepší?

Skutečně ne vše se hodí. Fruktóza sama o sobě může vyvolat žaludeční nevolnost, proto je nevhodné pít ovocný džus během tréninku/závodu. Samotná glukóza se vstřebává s omezenou rychlostí …60g/hod. Fruktóza 30g/hodinu, ale jinou metabolickou cestou. Proto je nejvhodnější  kombinace glukozy a fruktozy, kdy se rychlost vstřebání obou cukrů sčítá až na 90g/hodinu nehledě na vaši hmotnost. Popřípadě zkombinovat i s komplexním sacharidem, třeba maltodextrinem. Maltodextrin nevyvolá tak velkou inzulínovou odpověď a pomůže udržet stálou hladinu glukózy v krvi.

Další předností „vychytávek“ sportovní výživy, které dodávají energii je to, že můžou být kdykoliv k dispozici. Přesně namíchané a vyvážené sportovní doplňky můžou zjednodušit a vhodně doplnit tvůj Nutriční timing..tedy dodat tu správnou dávku energii ve správný čas.

Pokud hledáš alternativu mezi gelem a iontovým nápojem, potřebuješ své tělo připravit na dlouhý nebo náročný trénink či závod, tak vyzkoušej náš nový U.E.D - Ultra Endurance Drink.